تامین مدارک علمی ۵ دانشگاه با امضای قرارداد اشتراک پایگاه

۲۴ آذر ۱۳۹۴ | ۱۷:۰۱ کد : ۴۲۲ اخبار
تعداد بازدید:۴۵۰
مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) جهت تامین مدارک علمی مورد نیاز دانشگاه ها و مؤسسات قرارداد هایی تحت نام «قرارداد اشتراک پایگاه های اطلاعاتی» و قرارداد تأمین مدرک منعقد می کند و در طول ۸ ماه ابتدای سال ۱۳۹۴ ، مرکز منطقه ای با ۵ دانشگاه قراردادهای مذکور را منعقد کرده است.

تامین مدارک علمی ۵ دانشگاه با امضای قرارداد اشتراک پایگاه

معاون پژوهشی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) در تشریح برنامه های این مرکز از تامین مدارک علمی ۵ دانشگاه با امضای قرارداد اشتراک پایگاه اطلاعاتی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر شعله ارسطوپور با اشاره به فعالیت های مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری افزود: منابع اطلاعاتی موجود در این مرکز مورد استفاده گستره وسیعی از دانشگاهیان، دانشجویان مقاطع تحصیلی گوناگون و اعضای هیأت علمی است.

وی گفت: انتشارات علمی دارای ارزش در حوزه های علوم و فناوری به صورت کلی و در پیوند با اعضای هیات علمی مرکز، حوزه های علوم رایانه، علوم کتابداری و اطلاع رسانی و زبانشناسی رایانه ای، از جمله حوزه های دارای اولویت فراهم آوری منابع هستند.

معاون پژوهشی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری ادامه داد: در این راستا، طی سال گذشته بالغ بر ۲۰۰۰ عنوان کتاب فارسی و انگلیسی، ۳۰۰ عنوان کتاب مجموعه مقالات همایش ها، ۹۰۰۰ شماره نشریه فارسی و انگلیسی، ۱۲۰۰۰ عنوان کتاب الکترونیکی، ۱۰۰۰ عنوان پایان نامه و طرح پژوهشی و صدها خبرنامه تهیه شد.

ارسطوپور اظهار داشت: تمام مقالات نشریات فارسی کشور در این گروه پویش شده و در قالب فایل های پی دی اف ذخیره می شود. طی سال گذشته بالغ بر ۱۲۰۰۰۰ عنوان مقاله تمام متن فارسی به صورت دستی و یا از طریق سامانه XML در پایگاه درونداد و قابل استفاده است.

وی ادامه داد: پایگاه اطلاعاتی تمام متن نشریات انگلیسی که از دیگر پایگاه های اطلاعاتی مرکز منطقه ای بشمار می رود و طی سال گذشته بالغ بر ۲۵۰۰۰۰ عنوان مقاله تمام متن در آن درونداد و قابل استفاده است. تعداد بالغ بر ۴۰۰۰ عنوان از منابع تک نگاشتی توسط گروه مدیریت اطلاعات فهرست نویسی و آماده سازی شده و جهت بهره برداری و امانت به اعضا قفسه گذاری شده اند.

ارسطوپور تصریح کرد: اداره خدمات اطلاع رسانی به صورت حضوری و غیر حضوری میزبان کاربران خود در ارائه خدمات علمی بوده است. از اول فروردین تا ۱۰ آذر ماه امسال ۱۴۴۸ نفر جهت دریافت خدمات مراجعه کرده اند. در این مدت تعداد ۳۱۶۶ مقاله فارسی و ۱۶۰۴ مقاله انگلیسی توسط کاربران به صورت حضوری دریافت شده است.

وی افزود: از تعداد ۱۴۴۸ نفر مراجعان حضوری، تعداد ۱۹۵ نفر دانش آموز، ۱۲۲۰ نفر دانشجو، ۲۰ نفر کارمند، ۴ نفر هیات علمی، ۲ نفر مشاغل آزاد و ۷ نفر سایر مشاغل بوده اند.

در گروه های مختلف تحصیلی طبق جدول زیر مراجعان ماه های یاد شده توزیع شده است:

علوم انسانی

علوم پایه

فنی مهندسی

هنر

علوم پزشکی

۵۶۰

۱۴۴

۶۰۱

۱۲۷

۱۶

 

 

 

 

خدمات مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST)  برای همه دانشگاه ها و مؤسسات و افراد جامعه بدون محدودیت ارائه می شود. کاربران حضوری مرکز در ۹ ماه اول سال ۱۳۹۴ از دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی زیر بوده اند:

مؤسسات پودمانی

دانشگاه های دولتی

دانشگاه های علمی کاربردی

دانشگاه های غیرانتفاعی

دانشگاه های آزاد

مؤسسات آموزشی آزاد

۱۰۹

۳۷۰

۱۳۹

۱۹۲

۴۲۷

۲۱۱

 

 

 

 

معاون پژوهشی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری گفت: کاربران غیرحضوری مرکز اعم از شاخه های مرکز در دانشگاه ها و مؤسسات مختلف و سایر دانشگاه ها و مؤسساتی که قرارداد اشتراک پایگاه های اطلاعاتی با مرکز را منعقد کرده اند در کل تعداد ۷۴.۳۸۹ مدرک را از پایگاه های اطلاعاتی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST)  دریافت کرده اند.

وی افزود: در طول مدت یاد شده تعداد ۹۳۸۱ نفر به عنوان کاربران غیرحضوری در وب سایت مرکز ثبت نام کردند و جهت دانلود اطلاعات موجود در پایگاه های اطلاعاتی مرکز کد کاربری دریافت کرده اند.

آمار دریافت مدارک مختلف توسط کاربران در جدول زیر بیان کننده تنوع کاربران و درخواست مدرک در قالب های مختلف است:

مقاله انگلیسی

پایان نامه فارسی

پایان نامه انگلیسی

آمار نامه

خبرنامه

طرح پژوهشی

گزارش

مقاله کنفرانس

مقاله روزنامه

مقاله عربی

مقاله مجلات فارسی

نقشه

کاتالوگ

کتاب

کتاب الکترونیکی

۶۵.۵۰۱

۹.۵۱۷

۴۹۰

۲

۱۰۴

۹۴۲

۴۹

۴.۳۲۳

۱۳۶۶

۱۶۹

۲۲۷.۹۳۷

۶۳۲

۳۵

۲.۵۶۱

۲۳۵

 

 

 

 

 

 

 

ارسطوپور گفت: در کل تعداد ۳۹۴.۸۶۳ مدرک توسط کاربران غیرحضوری مرکز از طریق وب سایت و پایگاه های اطلاعاتی دریافت شده است.

وی گفت: مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) در صورت درخواست صنایع، ارگان ها، بنیاد ها، پارک های علم و فناوری، موسسات، مراکز پژوهشی و غیره بر اساس روند معمول برای آنها اقدام به کد کاربری می کند. به عنوان مثال می توان به تعریف تعداد ۱۰۰۰ کد کاربری برای بنیاد ملی نخبگان در یکسال گذشته اشاره کرد.

معاون پژوهشی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری افزود: در طرح تأمین مدرک، کاربران از طریق پست الکترونیک مرکز، مدارک علمی مورد نیاز خود را که شامل مقالات انگلیسی، فارسی، استانداردها، پایان نامه انگلیسی و کتاب الکترونیکی درخواست داده و این مدارک به پست الکترونیک آنها ارسال شده است.

مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) جهت تامین مدارک علمی مورد نیاز دانشگاه ها و مؤسسات قرارداد هایی تحت نام «قرارداد اشتراک پایگاه های اطلاعاتی» و قرارداد تأمین مدرک منعقد می کند و در طول ۸ ماه ابتدای سال ۱۳۹۴ ، مرکز منطقه ای با ۵ دانشگاه قراردادهای مذکور را منعقد کرده است.

 


توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این خبر را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست‌ها و پیام‌ها به بخش مربوطه ( تماس با ما ) مراجعه فرمایید.
رای

نظر شما :