افزایش دوبرابری مقالات ایرانی در اثرگذارترین مدارک علمی دنیا

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۱۳:۴۲ کد : ۴۴۲ اخبار
تعداد بازدید:۲۴۷۴۲۸
کیفیت تولید علم کشور در پایگاه ISI در فاصله سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ نشان می دهد که تعداد مقالاتی که در معتبرترین مدارک علمی دنیا توسط پژوهشگران ایرانی انتشار یافته دو برابر شده است.
پایان نامه تولید علم
کیفیت تولید علم کشور در پایگاه ISI در فاصله سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ نشان می دهد که تعداد مقالاتی که در معتبرترین مدارک علمی دنیا توسط پژوهشگران ایرانی انتشار یافته دو برابر شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر محمدجواد دهقانی سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: کمیت تولید علم به عنوان یک شاخص به تنهایی بازگو کننده وضعیت علمی یک کشور، دانشگاه یا پژوهشگر نیست.

وی افزود: کمیت تولید علم کشور در طی سال های گذشته رشد قابل ملاحظه ای داشته است که خود بیانگر ظرفیت بالای پژوهشگران کشور است. زیرا این کمیت در برترین مجلات دنیا منتشر شده است، مجلاتی که در مجموع از بالاترین استانداردهای نشر علم برخوردار هستند.

دهقانی گفت: اما این نشریات همه در یک سطح نیستند بلکه از درجات علمی مختلفی برخوردار هستند. به طور متوسط مجلاتی که از درجه علمی بالاتری برخوردارند مقالاتی با کیفیت بالاتر را منتشر می کنند و در نتیجه اثرگذاری این مقالات در دنیای علم بیشتر است.

وی اظهار داشت: علاوه بر مجلات، مقالات علمی نیز به درجات مختلفی از لحاظ اثرگذاری تقسیم می شوند. مقالات یک درصد برتر به عنوان اثرگذارترین مقالات بین المللی شناخته می شوند. مجلات در پایگاه های استنادی در چارک های مختلف قرار می گیرند و مجلات چارک اول () معتبرترین مجلات بین المللی را تشکیل می دهند.

سرپرست ISC گفت: اطلاعات سال ۲۰۱۵ در پایگاه ISI هنوز کامل نشده است، اما چیزی به تکمیل آن نمانده است. بررسی کیفیت تولید علم کشور در این پایگاه در فاصله سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ نشان می دهد که تعداد مقالاتی که در مجلات چارک اول بین المللی توسط پژوهشگران کشور انتشار یافته دو برابر شده است.

دهقانی افزود: در سال ۲۰۱۰ تعداد ۳۳۷۴ مدرک در مجلات چارک اول یعنی همان معتبرترین نشریات بین المللی توسط پژوهشگران کشور چاپ شده و این شامل ۰.۶درصد از کل تولید علم دنیا در نشریات چارک اول است.

وی افزود: این رقم در سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ به ترتیب به ۵۰۹۲، ۵۵۶۶ و ۵۸۲۴ مورد رسید که تقریبا برابر با ۰.۷ درصد از کل مقالات نشریات چارک اول است. در سال ۲۰۱۴ تعداد این مقالات به ۶۶۲۵ مورد رسید که ۰.۸ درصد از کل مقالات چارک اول دنیا را تشکیل می دهد. بنابراین مقالات کشور در حال کیفی تر شدن هستند.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام اظهار داشت: در سال ۲۰۱۰ میزان ۱۵ درصد از کل تولید علم کشور در مجلات چارک اول ()  منتشر می شد. این مقدار برای سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ به ۱۸ درصد رسید. در سال ۲۰۱۳ این مقدار دوباره افزایش یافته به ۱۹ درصد رسید.

وی گفت: در سال ۲۰۱۴ از کل تولید علم کشور ۲۱ درصد آن در مجلات چارک اول منتشر شده اند، بنابراین در پنج سال گذشته  نیز سهم مقالات منتشر شده در مجلات چارک اول به میزان ۶ درصد افزایش یافته است.

دهقانی افزود: بررسی پایگاه ISI در تاریخ ۳۰ فروردین ماه ۹۵ نشان می دهد که تعداد مقالات کشور در مجموع مقالات یک درصد برتر نیز در فاصله سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ دو برابر شده است. در سال ۲۰۱۰ تعداد ۹۳ مقاله در مجموع مقالات یک درصد برتر دنیا داشته ایم که شامل ۰.۸ درصد از کل تولید علم دنیا در این زمینه بود.

وی گفت: در سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ به ترتیب ۷۳، ۱۱۴، ۱۵۷ و ۲۰۸ مقاله پراستناد داشته ایم که به ترتیب شامل ۰.۶ درصد، ۰.۸درصد، ۱.۱ درصد و ۱.۴ درصد از کل مقالات یک درصد دنیا می شده است. بنابراین سهم کشور از مقالات یک درصد برتر دنیا در حال افزایش است.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام خاطرنشان کرد: سند سیاست های کلان علم و فناوری ابلاغی توسط مقام معظم رهبری بر مرجعیت علمی در سطح بین المللی تاکید ویژه ای دارد و آن را در صدر این سند قرار داده است. یکی از راهبردهای مناسب برای کسب مرجعیت علمی انتشار مدارک در مجلات با اثرگذاری بالا و تشویق مقالات یک درصد برتر بین المللی است.

وی گفت: مرجعیت علمی بر دپیلماسی علمی نیز تاثیر می گذارد، زیرا امروزه پژوهشگران در سرتاسر جهان ترجیح می دهند که با همتایانی همکاری کنند که مرجع باشند. هر چند مقالات کشور از بعد کیفی در حال رشد هستند، اما برای رسید به یک نقطه شایسته نیازمند تلاش جدی تر هستیم، امری که باید بیش از پیش مد نظر سیاستگذاران علمی کشور قرار گیرد.

 


توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این خبر را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست‌ها و پیام‌ها به بخش مربوطه ( تماس با ما ) مراجعه فرمایید.
رای

نظر شما :